Koučink Kompas zdarma

Elektronický Newsletter: Pravidelné zasílání aktuálních novinek z oblasti koučinku jednou měsíčně na váš email.

THE PRAGUE INNER GAME WORKSHOP 2009 - EN

TIMOTHY GALLWEY & SIR JOHN WHITMORE AT PRAGUE’S WORKSHOP 9TH OF SEPTEMBER
2.00 PM-7.00PM
AS A PART OF INNER GAME CONFERENCES, CONGRES HOTEL STEP, www.hotelstep.cz

The very first time coaching promoters Timothy Gallwey and Sir John Whitmore are going to be in Prague. 37 years ago they indicated the ways of coaching used by companies all over the world. They had lived and formed what we read in books today.

You have the one and only occasion to personally learn coaching in its roots from its promoters. The roots that came of sports and that were later on brought by Timothy Gallwey and Sir John Whitmore to companies and general public all around the world.

After over 37 years since the birth of coaching we will enjoy coaching back at sports ground.

Who can benefit from this workshop:

 • Managers,
  who will learn to understand coaching principles in practice and would appreciate to improve their sport performance at the same time
 • HR managers,
  who want to try new learning style and techniques that will help them to explain them coaching in practice to managers and colleagues in their companies
 • Coachees,
  who may enhance their coaching skills and use this sport application as a sales technigue of their coaching services to their clients too
 • Professional trainers and sportsmen,
  who will personally learn new dynamic methods of working with mental barriers

If you would like to obtain as much practical information and experiences as possible for your job from the most competent persons don’t let this first run of coaching stars go and take this occasion with other 40 participants at this unique workshop.

What can you expect at this workshop?

 • Discussion and personal experience with coaching founders.
 • Basic principles of The Inner Game and coaching from the source.
 • Exercises on definition and working with mental barriers (premunity, critical parameters).
 • Professional supervision of the founders.
 • Discussion after performance on the sports ground, speakers will answer your questions.
 • Particular results brought by long-time coaching in sports.

As a bonus there will be a book signing – two books that opened the door for coaching in Czech and Slovak republics.

Timothy Gallwey:

The Inner Game
Tajemství vysoké pracovní výkonosti
The Inner Game of Golf
The Inner Game of Tennis
{mosimage}

Sir John Whitmore:

Koučování
Rozvoj osobnosti a zvyšování výkonnosti
{mosimage}

Timothy Gallwey

{mosimage}

W. Timothy Gallwey is the founder of the Inner Game and is considered a pioneer in both the fields of sports psychology and corporate coaching. Starting in the mid 1970's he produced a series of best selling books in tennis, golf, skiing, music and work, which set forth a new methodology for the development of personal and professional excellence in a variety of fields. For the last twenty years he has been introducing the Inner Game approach to corporations looking for better ways to manage change. Gallwey is currently working on his latest book, The Inner Game of Stress.


Sir John Whitmore

{mosimage}

Sir John Whitmore is Executive Chairman of Performance Consultants International. Rated as the Number One Business Coach by the Independent Newspaper and as having had the most impact on the coaching profession by the UK Association of Coaching, John is a pre-eminent thinker in leadership and organizational change. He has written five books on sports, leadership, and coaching, of which Coaching for Performance is the best known having sold over 300,000 in 17 languages.


REGISTRATION

With respect of current economic reality and because we would like to support all companies and coaches we preset discounts for the Prague’s conference that you can use. It is a system where you can use the membership rate as well as a bargain early-registration. Our goal is to minimize your investments and maximize the overall value for you.

Books in English can be obtained atwww.Amazon.com.

© 2005-2016 Koučink Centrum, s. r. o. všechna práva vyhrazena.

Kalendář kurzů

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Novinky

1.6.2017 Připravili jsme pro Vás ochutnávku na téma MIRKOVÝRAZY A ŘEČ TĚLA. Pro kouče, manažery a obchodníky. Navazovat bude 2 denní trénink s Ondřejem Staňkem. Těšíme se na Vás.


24.4.2017 MR. SUGATA MITRA, VÍTĚZ CENY TED 2013, V ŘÍJNU V PRAZE NA 11. MEZINÁRODNÍ KONFERENCI O KOUČINKU: TALENT EXPLORING - 4. - 5. 10. 2017


21.3.2017 Těšíme se na Vás v koučovací zóně při akci Equal Pay Day již tuto sobotu. Přidejte se.


10.2.2017 Kurz Akreditovaný profesionální kouč zavítá na Moravu. Otevíráme za 4 dny na Valentýna 14.2.2017a těšíme se na Vás v Brně. Pokud chcete přijít na náhled do kurzu, napište. Rádi se Vás poznáme.


07.2.2017 KC STARBUS LÉTO 2017 - Získali jsme záštitu Hospodářské komory České republiky a moc za ni děkujeme. Přidejte se.


27.1.2017 KC STARBUS LÉTO 2017 - nový projekt pro podporu koučování v ČR. Hledáme partnery v regionech. Přidejte se. Napište.


17.1.2017 27. 1. 2017 se uskuteční v Brně Příprava na akreditaci ICF s oblíbeným Jiřím Kunčarem, PCC. Pokud zvažujtete získání titulu v koučování, PŘIDEJTE SE. Cena pro absolventy APEKU 16.700 + DPH. Těšíme se na Vás. Vaše Koučink Centrum Jiří KUnčar


6.1.2017 13. 1. 2017 začíná nejoblíbenější kurz koučinku Akreditovaný profesionální kouč. Tento kurz Vám zlepší kvalitu života. Zažijete mnoho příběhů a nejsilnější svůj osobní. Přijďte se podívat na náhled do kurzu nebo se přidejte již k 9 přihlášeným účastníkům. Těšíme se na Vás. Vaše Koučink Centrum


31.12.2016 Přejeme všem vše nejlepší do roku 2017. PF 2017


Podporujeme

International Coach Federation
International Coach Federation

Spolupracujeme s

Zabavne Uceni.cz

Nezávazná objednávka